Aktualności
Trwają prace nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu | 23.05.16 |
Zgodnie z rządowym projektem z dnia 27 kwietnia 2016 r., od 1 stycznia 2017 roku ma obowiązywać godzinowa stawka minimalna dla zleceniobiorców. Wg projektu, stawka ta jest ustalona na poziomie 12 zł brutto, jednak już wiadomo, że prawdopodobnie będzie wyższa. Wyższe bowiem będzie minimalne wynagrodzenie za pracę, a stawka dla zleceniobiorców ma być pochodną tego wynagrodzenia.
Firmy będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji czasu pracy dla zleceniobiorców w sposób bardziej restrykcyjny, niż to ma miejsce przy umowach o pracę. Pracodawca nie musi bowiem ewidencjonować czasu pracy osobom:
- zatrudnionym w zadaniowym systemie czasu pracy,
- pobierającym ryczałt za pracę w godzinach nadliczbowych i/lub nocnych,
- zarządzającym w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz głównym księgowym.
W przypadku umów zleceń nie przewiduje się takich wyjątków, co oznacza, że czas pracy trzeba będzie ewidencjonować także menadżerom, konsultantom, czy przedstawicielom wolnych zawodów.
Jeżeli rejestracja czasu pracy przez firmę nie będzie możliwa, do przedstawienia zestawienia przepracowanych godzin zobowiązany będzie zleceniobiorca.
Z obowiązku rejestrowania godzin mają być bowiem zwolnieni wyłącznie zleceniobiorcy pobierający wynagrodzenie w systemie prowizyjnym, przy czym warto zwrócić uwagę, ze brak jest prawnej definicji tego wynagrodzenia.
Projekt ustawy jest dostępny na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: